ANASAYFA UNCU SAİM GIDA HABER ONLINE UNCU İLETİŞİM

English French German Italian Russian Spanish Turkish

 
 değerli ziyaretçi sitemize hoş geldiniz iyi seyirler     


 

 

 

 

  Soya Unu Hakkında Giriş
 

SOYA UNU

 

 

 

Türkiye’de son yıllarda kullanımı en çok yaygınlaşan soya gıdası olan soya unu, tüm ekmekçilik, unlu mamuller, et mamulleri ve gıda uygulamalarında kullanılmak üzere birkaç firma tarafından ithalatı yapılmaktadır.Ancak Hi-pro firması tarafından İthal edilen Yağsız beyaz Soya Unu (Non GMO)“Genetik Olarak Değiştirilmemiş ” Bir mamuldür Aynı zamanda Yağsız soya unu bü gün ülkemizde’de imal edilmeye başlaması bizim için büyük bir gurur kaynağıdır.

 

Ekmek üretiminde ve tüm unlu mamullerde kullanılabilen soya unu sayesinde hem ürünün maliyeti düşürülebilmekte, hem de kalitesi artmaktadır. Fırıncılar soya unu kullanarak üretim maliyetlerini düşürdüklerini söylerlerken, üretilen ekmeklerin kalitesinden de son derece memnun olduklarını ekmeklerinin raf ömrünün uzadığını günlük olarak tüketilmesi gereken ekmeklerinin soya unu kullanıldıktan sonra üç güne kadar tazeliğini koruduğunu ifede etmektedirler.

 

 SOYA UNU (Non GMO)Genetik Olarak Değiştirilmemiş Yağ oranı %1 seviyesine indirilerek hafif bir ısıl işlem görmüştür ve Protein Çözülebilirlik Oranı (PDI) 70 seviyesindedir. Rengi beyazdır ve % 53 protein içerir. Sahip olduğu yüksek derecedeki protein oranı ve 70 PDI seviyesi nedeniyle 1 kg. yağsız beyaz soya unu, buğday ununun kalitesine bağlı olarak 2 ile 3 lt. arasında su kaldırma özelliğine sahiptir. 100 kg. buğday ununa ilave edilecek 3 kg. yağsız beyaz soya unu için, hamura 6 lt. ile 9 lt. arasında fazladan su katılmaktadır. Böylece soya unu için ödenecek olan para, hamurdaki artış sonunda elde edilecek fazladan ekmek nedeniyle ilave bir maliyet olmayacak, tam tersi, hamurun maliyetini de düşürecektir.

 

 

 

Ayrıca  yağsız beyaz soya unu, pişirme esnasında hamurun su tutma yeteneğini arttırır. Böylece  ürünün raf ömrünü uzatarak bayatlamasını geciktirir,(Soya unu suyu kendi bünyesinde  tuttuğu için mamullerin ekmek dahil piştikten sonraki rutubetinde herhangi bir değişikliğe neden olmaz) hamurun yapısını güçlendirir, ekmek içinin daha az ve homojen şekilde gözenekli olmasını sağlar, ekmeğe gevreklik kazandırır. soya unu nun içinde bulunan şeker nedeniyle kabuğun daha iyi kızarmasını ve renginin daha güzel görünmesini sağlar, ekmeğin üretim maliyetini düşürerek  protein değerini arttırır.

 

 

 

Soya unu kullanılmadan hazırlanan hamurdan elde edilen somunun pişirilmesi esnasında su kaybı %18’dir ve pişirildikten sonra normal ekmek %32 nem ihtiva eder.   Yağsız 70 PDI Beyaz Soya Unu ilave edilmiş hamurdan elde edilen somunun pişirilmesi esnasında ise su kaybı %15.7’dir ve %35.3 nem ihtiva eder. Bir başka değişle Soya Unu kullanılması halinde ekmeğin pişirilmesi esnasındaki su kaybı daha az olur. Çünkü Soya Unu, pişirilme esnasındaki buharlaşmayı daha az dereceye düşürür. Böylece somun kesim ağırlığı 4-5 gr. eksiltilse dahi piştikten sonra aynı gramajda ekmek elde edilebilir. Bu da aynı miktarda hamurdan daha fazla ekmek üretimi yani ek bir kazanç demektir. Ayrıca fırında pişim süresi de kısalacağından enerji tasarrufu sağlar.

 

 

 

Yağsız beyaz Soya Unu nun ekmek üretiminin yanı sıra diğer unlu mamullerdeki kullanımı da çok faydalıdır. Baklava’dan böreğe, mantı’dan milföy hamuruna kadar pek çok farklı üründe  Soya Unu kullanılabilir. İçine Soya Unu katılan hamurun yufka şeklinde açılması esnasında elastikiyeti artar. Böylece yufkanın yırtılması önlenir. Yufka hamurunun için katılacak soya unu sayesinde daha fazla nem oranına sahip olan yufka hemen bayatlamaz, kuruyup kısa sürede kırılmaz. Aynı şekilde içine soya unu ilave edilen tüm unlu mamullerin bayatlaması gecikir ve raf ömrü uzar.

 

 

 

Donut, lokma gibi yağda kızartılan unlu mamullerin hamuruna %3 oranında yağsız Soya Unu ilave edildiğinde, bu ürünlerin yağı çekme oranı azalır. Kızartma esnasında daha az yağ emerler, böylece hem yağdan tasarruf edilebilir, hem de tüketicilerin tercih edeceği şekilde daha az yağlı mamuller üretilebilir.

 

 

 

Yağsız Soya Unu, bisküvi, makarna gibi ürünlerde de başarıyla kullanılabilir.

 

 

 

Soya ununun insan sağlığı üzerindeki etkileri: Dünyanın en saygın gıda kurumu olan FDA (ABD Tarım Bakanlığı Gıda ve İlaç Dairesi), 1999 yılında soya ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri konusundaki iddiadalar kabul ederek onaylamıştır. Buna göre başta %50 protein içeren yağsız soya unu olmak üzere pek çok soya ürünü kandaki kolesterol seviyesini düşürerek kalp krizi riskini azaltabilir. Kemik erimesini önlemektedir, prostat, göğüs, mide ve hücre kanserlerine yakalanma riskini azaltmaktadır. Buğday unu ile birlikte kullanılan soya unu süte yakın bir PER (protein etki oranı) değeri sağlamaktadır.


 

Üyeler için
Kullanıcı
Şifre
 

             

Üye Olun 

I Şifremi unuttum
 

Mini anket
Web Sitemiz Nasıl Olmuş?
Süper
Güzel Olmuş
İdare Eder
Sıradan
Kötü
Berbat
  
 

 

 

 

Adres: İstiklal Mah. Talatpaşa Cad. 90/A 34760 Ümraniye-İSTANBUL Telefon: 0 216 316 86 28-443 48 48 Fax: 0 216 523 41 32 E-mail: uncusaim@uncusaim.com.tr

Ana Sayfa | Soya Tarihçesi | Soya Fasülyesi | Soya Unu | Soya Bültenleri | Soya İzlenimleri | Soyalı Yemekler | Ziyaretçi Defteri | İletişim |


Çizginet & Mehmet CAN