ANASAYFA UNCU SAİM GIDA HABER ONLINE UNCU İLETİŞİM

English French German Italian Russian Spanish Turkish

 
 değerli ziyaretçi sitemize hoş geldiniz iyi seyirler     


 

 

 

 

 Börek Kursu Açıldı!

Böreklik yufka hamurunun yoğrulması, elde oklava ile yufka açma teknikleri, börek içlerinin hazırlanışı ve pişirme yöntemleri uygulamalı olarak öğretilir. 5 saat süren börek kursunda eğitmen ustamız Cemil Çengel ile birlikte SU BÖREĞİ, KOL BÖREĞİ VE TALAŞ BÖREĞİ çeşitleri yapılır.
 El Yapımı Ekmek Kursu

İşte sizin ve sevdikleriniz için harika bir hediye fikri, aktifhediye sitesinden ulaşabilirsiniz. Uygulamalı bir kurs olup ekmek hamurunun hazırlanması, mayalandırma tekniği ve pişirme olmak üzere tüm aşamaları uygulamalı olarak öğretilmektedir. Cevizli, zeytinli, kepekli, kuru domatesli değişik tatlarda ekmekler; İtalyan usulü foccacio, ciabatta gibi ev ekmekleri yapılmaktadır.

 Küflü Ekmekte Büyük Tehlike!

 Uzmanlar uyarıyor: Küflü tarafını koparıp ekmeğin kalanını yemek de tehlikeli Bayat ekmekteki aflatoksin, mide, bağırsak ve karaciğer kanserine yol açabiliyor. Ekmeğin yanında, bayat, küflü fındık, fıstık gibi kuruyemiş ve isot, karabiber gibi baharatlar da özellikle karaciğerinizi tehdit ediyor.

 Urfalı Fırıncının Çilesi

Şanlıurfalı fırıncı esnafı, yanıbaşlarında mantar gibi türeyen denetimsiz fırınlardan ve bedava biber, patlıcan ile tepsi pişirmekten şikayetçi olduklarını belirtti.Şanlıurfalı Fırıncı Esnafına mikrofonlarımızı uzatarak sorunlarını dinledik. Mikrofonlarımıza konuşan bir esnaf, maliyetlerin yüksekliğinden yakınarak şöyle dedi, “Şanlıurfa’da Fırıncı esnafı olarak zor durumdayız. Bir torba un 50 lira olmuş. Tepsi, patlıcan isot pişirmekten iş yetiştiremiyoruz. Affedersiniz ailesine söz söyleyemeyen gelip bize çatıyor. Başkanımıza sesleniyoruz, bu derdimize çare bulsun.” Bir başka fırıncı esnafımız sosyal hayatılarının olmadığını vurgulayarak şunları dile getirdi, “Milletin tepsisini isotunu pişiriyoruz. Yine de yaranamıyoruz. Sosyal hayatımız yok. Arkadaşlarımızdan özür dileyerek söylüyorum, hayvan gibi gelip hayvan gibi gidiyoruz. Ne sosyal hayatımız ne de sosyal güvencemiz var. Yetkililer bize el uzatsın.”

 

Üyeler için
Kullanıcı
Şifre
 

             

Üye Olun 

I Şifremi unuttum
 

Mini anket
Web Sitemiz Nasıl Olmuş?
Süper
Güzel Olmuş
İdare Eder
Sıradan
Kötü
Berbat
  
 

 

 

 

Adres: İstiklal Mah. Talatpaşa Cad. 90/A 34760 Ümraniye-İSTANBUL Telefon: 0 216 316 86 28-443 48 48 Fax: 0 216 523 41 32 E-mail: uncusaim@uncusaim.com.tr

Ana Sayfa | Soya Tarihçesi | Soya Fasülyesi | Soya Unu | Soya Bültenleri | Soya İzlenimleri | Soyalı Yemekler | Ziyaretçi Defteri | İletişim |


Çizginet & Mehmet CAN